DAÜ - SEM Ada Işığı Çocuk Korosu

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Ada Işığı Çocuk Korosu çalışmalarına Haziran 2013’te başlamış, KKTC’de Üniversite bünyesinde kurulan ilk çocuk korosudur. 7-13 yaş kız ve erkek çocuklarından oluşan koro, çalışmalarını, Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Programı rehberliğinde, Öğretim Görevlisi Koro Şefi Erkan Dağlı yönetiminde sürdürmektedir. 14 Kasım 2013 tarihinde Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Sevda Cenap And Müzik Vakfı arasında imzalanan işbirliği protokolü doğrultusunda, Jeunesses Musicales Ankara Çocuk Korosu Koro Şefi Fatma Bildiren, Doğu Akdeniz Üniversitesi Ada Işığı Çocuk korosuna eğitim ve repertuvar danışmanlığı yapmaktadır. 15 Şubat 2014’ te SCA Müzik Vakfı JM Ankara Çocuk Korosu’nu ülkesine davet ederek ortak bir konser veren koro, misafir koro ile çok derin dostluklar kurmuştıur. 18-19 Nisan 2014 tarihleri arasında Afyon'da düzenlenen 7. Çocuk Koroları Şenliğine katılarak konser vermiş ve izleyenlerin büyük beğenisini toplamıştır. Doğu Akdeniz Üniversitesi SEM Ada Işığı Çocuk Korosu’nun ulusal ve uluslararası şölen, festival ve yarışmalara katılarak ülkeyi ve üniversiteyi temsil etmesi gelecek planları arasındadır. 5 Haziran "Dünya Çevre Günü" dolayısıyla Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde kamu spotu olarak tüm yerel televizyonlarda yayınlanan "Küçük Çevreciler" isimli şarkı için klip çalışması gerçekleştirmiştir.

9-14 Temmuz 2014'te Doğu Akdeniz Üniversitesi organizasyonu ile gerçekleştirilen KKTC Uluslararası Korolar Festivali'nin açılış korosu olarak konser veren DAÜ SEM Ada Işığı Çocuk Korosu, koro müziği alanında otorite koro eğitimcileri ve şefleri tarafından büyük beğeni ile karşılandı.

28 Ocak 2015'te Sevda Cenap And Müzik Vakfı tarafından Ankara'ya davet edilen Ada Işığı Çocuk Korosu Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu'nda SCA Müzik Vakfı Jeunesses Musicales Ankara Çocuk Korosu ile birlikte bir konser vererek müzik çevrelerinin büyük beğenisini kazandı.
Yurtdışı konserler yanında ülkemizde de düzenlenen şenliklerde de görev alan çocuk korosu, Antik Mağusa Vakfı'nın etkinliğinde Mağusa Meydanı'nda konser verdi.

Masder( Mağusa Suriçi Derneği'nin) davetlisi olarak da Mağusa Meydanı'nda düzenlenen Çocuk Şenliği'nde sahne alan koro izleyenlerin büyük beğenisini kazandı.

Mağusa İnsiyatifi tarafından düzenlenen ve Maraş Kapalı Bölge yakınlarında gerçekleştirilen iki toplumlu etkinlikte yer alan çocuk korosu, Türkçe ve Rumca şarkılar da seslendirerek izleyenlerin sempatisini kazandı.

Sosyal Sorumluluk ve Farkındalık Projelerine büyük önem veren DAÜ SEM Ada Işığı Çocuk Korosu, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı yararına verdiği konserde büyük beğeni toplamıştır.
Konserde Ada Işığı Çocuk Korosu, kendi adına bestelenen ''Ada Işığıyım Ben'' isimli çocuk şarkısını ilk kez seslendirmiştir.

Koromuz, konserde İşitme Engelli Çocuklar için de Ellerimizle Duyar mısınız? mesajını vererek Şiirlerle Büyüsün Çocuklar isimli şarkıyı da seslendirmiştir.

Ada Işığı Çocuk Korosu 2016 yılında KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde konser vermiştir. Temmuz 2016’da 2.KKTC Uluslararası Korolar Festivali’ne de katılarak burada birbirinden güzel çocuk şarkılarını başarı ile seslendirmiş ve büyük beğeni toplamıştır.

Koro yeni dönemde Avrupa'da yapılacak olan koro festivallerine katılarak ülkemiz müziğini yurtdışında duyurmak istemektedir.

Koronun Piyano Eşliklerini Piyanist Deniz Amcazade gerçekleştirmekte olup, koroya Selvinaz Özkaraca koro asistanı olarak destek vermektedir.ÖNEMLİ TARİHLER
Bildiri Gönderimi Başlangıç
1 Aralık 2016
Bildiri Gönderimi Son Tarih
1 Haziran 2017
Erken Kayıt
27 Mayıs 2017
 • 00

  GÜN

 • 00

  SAAT

 • 00

  DAKİKA

 • 00

  SANİYE

DUYURU

MÜZED Uluslararası 2. İpek Yolu Müzik Konferansına katılan ve AİBÜ Eğitim Fakültesi Dergisi'nde yayımlanmak üzere gönderilen makalelerden, hakemlik süreci tamamlanmış olan makaleler "2016 İpek Yolu Özel Sayısı"nda yayımlanmıştır. Hakem süreci devam eden az sayıda makale ise 2017 yılı içerisinde, aynı derginin rutin sayılarında değerlendirilerek yayımlanacaktır.

Makale gönderen değerli akademisyenlere teşekkür eder, çalışmalarında kolaylıklar ve verimli bir yıl dileriz.

Prof. Dr. Uğur Alpagut

Konferans Başkanı

Dergi linki: http://efdergi.ibu.edu.tr/index.php/efdergi

Not: Dergi detaylarına ilişkin  bilgilere erişim için 2016  İpek Yolu Özel Sayı "İçindekiler" bahsinde görülen "Tam Metin" seçeneğine tıklayınız.
Flag Counter